Hra autorky Slávky Civáňovej je zrýchleným kaleidoskopom udalostí už od 30. rokov minulého storočia až po súčasnosť. Je príbehom hereckých generácií, ktoré sa striedali v ubytovni. „V inscenácii uvádzame konkrétne herecké historky aj s reálnymi citátmi, príbehmi a osudmi známych osobností, ktoré sa stali akýmisi nepísaným dedičstvom Divadla Andreja Bagara. Na pozadí týchto privátnych príbehov naša hra ukáže, ako pod oknámi Kutlochov plynula doba a striedali sa režimy,“ povedala Slávka Civáňová.
Ľudské osudy i dejinné epochy
Zlomové historické obdobie (50. roky, august 1968, normalizácia, november 1989, rozdelenie Československa, bizarné 90. roky) predstaví inscenácia tak, ako ich prežívali umelci v kontexte svojich súkromných osudov a vzťahov. „Historky, ktoré sa viažu ku Kutlochom sú často vtipné, ale aj mrazivé, odhaľujúce obyčajné ľudské osudy viac či menej známych osobností. Na pôdoryse vzťahov a života jednej komunity podajú svedectvo o našej histórii, ale aj našej súčasnosti,“ konštatovali tvorcovia hry.
Príprava scenára bola nesmierne zložitá. Predchádzalo ho množstvo hodín strávených v archívoch, desiatky rozhovorov s pamätníkmi a listovanie v množstve scenárov k mnohým slávnym hrám, ktoré DAB na svojom javisku za desaťročia uvádzalo. Hra tak poskytne konkrétne príhody hercov z rôznych generácií, úryvky mnohých, dnes už kultových, predstavení divadla. „V žiadnom prípade to však nebude dokumentárna hra, nebude to však celkom ani veselohra, či drama. Bude to autorská inscenácia s piesňami a živou hudbou, ktorá bude akoby ozvenou rádiových vĺn, ktoré k nám prichádzajú. Hudba teda bude odrážať jednotlivé dejinné udalosti a dopĺňať dobovosť hry,“ vysvetlila Slávka Civáňová.
Trojmetrový sokol bude dominovať scéne
Významnú úlohu v inscenácii bude hrať aj budova pôvodného Národného domu so Sokolovňou (1929), pretože práve v nej od roku 1949 sídlila aj povestná divadelná ubytovňa. Dominantou scény inscenácie bude približne trojmetrová zväčšenina sochy sokola z priečelia Národného domu. Aby vznikla detailná kopia, tvorcovia inscenácie nechali jednu zo sôch (momentálne sa všetky štyri sochy sokolov reštaurujú) naskenovať v 3D formáte. „Pripravovaná inscenácia Kutlochov aj takýmto spôsobom prispieva k dokumentovaniu lokálnej histórie a významnej národnej kultúrnej pamiatky – Národného domu so Sokolovňou. Ta má mimochodom aj pohnuté osudy.Najprv slúžila ako sokolovňa, no už v roku 1938 tu sídlila Hlinkova garda a neskôr tu bolo zhromaždených vyše 350 židovských dievčat pred deportáciou z Nitry,“ pripomenula Slávka Civáňová.
V réžii Natálie Deákovej sa v inscenácii predstaví Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Ján Grešš ah, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Eva Pavlíková, Andrej Remeník, Renáta Ryníková, Kristína Turjanová, Marián Viskup a Andrea Sabová.
Viete čo je to kutloch?
Ide o slovo prevzaté do slovenského jazyka. Označuje sa ním brloh, diera, pelech, nora, psie búda, väzenská posteľ, alebo aj nevzhľadná, nepriestranná a tmavá obývacia miestnosť, kde je veľa vecí, neriadok, ale kde sa človek cíti v bezpečí. Pôvod slova pochádza z nemeckého Kuttelhofa – dom pre porážanie jatočných zvierat.