Tohtoročný program sa začne o 17.00 hod., kedy budú na Stene slávy vo foyer DAB slávnostné odhalené mená osobností, ktorých život a dielo je spojené s DAB. „Projekt Stena slávy vznikol počas 70. jubilejnej sezóny nášho divadla. Prezentuje do kameňa vytesané mená významných osobností z hereckého súboru, režisérov či osobností dramaturgie a scénografie. Tento rok na Stene slávy pribudnú známe mená nitrianskeho divadla: Eva Hlaváčová, Zoltán Hlaváč in memoriam, Ján Greššo, Milan Ferenčík a Anton Živčic,“ uviedla projektová manažérka DAB Slavka Civáňová.
Podujatie bude pokračovať o 17.30. hod. vo Veľkej sále DAB predstavením Rozsobáše. Ide o adaptáciu piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy. Na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií vykresľuje s osobitým humorom podstatu slovenskej nátury.
Hneď po predstavení sa bude v Štúdiu DAB konať diskusný večer Krehká identita na tému Rozsobáše alebo Prečo sa Timrava nevydala? Spolu s etnologičkou Martou Botikovou bude hosťom sobotňajšej diskusie aj dramaturg SND Daniel Majling, ktorého nitrianski diváci dobre poznajú ako niekdajšieho interného dramaturga DAB. Medzi rokmi 2004 až 2014 sa podieľal na vzniku mnohých vynikajúcich inscenácií.
Jednou z nich bola aj divadelná adaptácia Timravinej novely Všetko za národ v réžii Michala Vajdičku, ktorú môžeme smelo označiť za kultovú. Ďalšiu skúsenosť s Timravou mal už ako dramatizátor jej poviedok, na základe ktorých vznikla obľúbená inscenácia Bál v SND. „Aj vzhľadom na to môžeme Daniela Majlinga považovať za znalca Boženy Slančíkovej a tiež prostredia, z ktorého pochádzala a o ktorom písala. Bez tohto nesmierne rozhľadeného a tiež zábavného hosťa by sme si našu debatu s podtitulom "Prečo sa Timrava nevydala?" nevedeli veľmi dobre predstaviť,“ doplnila Slavka Civáňová.
Brožúrku s informáciam o osobnostiach, ktorých mená sú na Stene slávy vo foyer DAB si môžete prečítať TU