Inscenácia divákom ponúkne slovenskú klasiku, ktorú majú radi, ponúkne im dosiaľ divadelne nespracované príbehy a v nich plnokrvné dramatické postavy. „Sú to napohľad obyčajní ľudia, no ich vnútorný svet, premýšľanie či vzťahy sú Timravou vykreslené zvlášť bohato. Veríme tiež, že sa nám podarí v inscenácii zachovať Timravin humor, miestami sarkastický a cynický, no dôležitý preto, aby sme osudy postáv nevnímali ako tragické, ale skôr ako tragikomické. Ľudia sú totiž u Timravy neraz smiešni vo svojej zaťatosti, zanovitosti, malichernosti, ale aj v túžbe po niečom, čo nie sú schopní získať, v láske, ktorá sa im javí ako nemožná, v zbytočných svároch či hlúpych zvykoch,“ povedala o pripravovanej inscenácii dramaturgička Martina Mašlárová.
Hra ponúkne päť zdramatizovaných poviedok. Každá z nich bude mať v inscenácii vlastné miesto. Pôjde o samostatné príbehy, ktoré sa však neodohrávajú izolovane jeden od druhého, ale sú zaľudnené postavami, ktoré sa navzájom poznajú, žijú v bezprostrednej blízkosti. Ich osudy spája spoločenstvo, ku ktorému patria, spája ich zmýšľanie, konvencie, ktorým podliehajú a možno príbuzenské vzťahy. „V konečnom dôsledku ich mikropríbehy tvoria makropríbeh jednej dediny, akých bolo a sú na Slovensku stovky, kde každý pozná každého a medzi sebou sa sporia, zamilovávajú, berú, rozchádzajú,“ uviedla M. Mašlárová.
Tvorcovia sa museli rozhodnúť, do akej miery sa osudy postáv budú navzájom prepletať a prelínať v rámci deja. Ďalšou zložitou otázkou, ktorá sa pri dramatizácii otvára, bola téma využitia epického princípu. „Keďže Timrava je osobitá rozprávačka a jej autorský komentár nad textom zásadne vyčnieva, nechceli sme ju eliminovať, ale naopak, využiť, čo nám ponúka. Nájsť k tomu kľúč ale nebolo jednoduché. Myslím tiež, že Matúš Bachynec ako autor dramatizácie, mal pred prepisovaním Timravy rešpekt, obaja máme radi jej jazyk taký, aký je, predsa len ho ale chcel trochu priblížiť súčasným konvenciám,“ popisuje proces vzniku inscenácie M. Mašlárová.
Vo výpravnej inscenácii sa predstaví prakticky celý herecký súbor DAB. Jej súčasťou bude aj dvanásťčlenný zmiešaný zbor, ktorý ešte zmnoží dianie na javisku. „Pôjde o „veľké plátno“ s takmer operným gestom, ktoré sprostredkuje aj scénické riešenie,“ pripomenula M. Mašlárová.
Ako doplnila, výprava nie je historicky špecifická, je neutrálna a univerzálne nadčasová a kostýmy sú zároveň na pomedzí historicity a modernosti.
Diváci sa môžu tešiť aj na pomerne monumentálna scénu, ktorá je do istej miery výrazne štylizovaná, ale zároveň vychádza z realistického predobrazu. „Je voľne inšpirovaná fotografiami Martina Martinčeka zo slovenského vidieka. Snahou výtvarníčky Barbory Šajgalíkovej ani zámerom režiséra nebolo vytvoriť repliku dedinského prostredia,“ dodala M. Mašlárová.
Premiéra inscenácie Rozsobáše je naplánovaná na 28. 10. 2022 vo Veľkej sále DAB.
Viac o inscenácii sa dozviete TU
-dab-