Hoax

Hoax

Premiéra26. 1. 2018
Dľžka1:20 hod.
Scéna Štúdio
Derniéra7. 2. 2020
Počet repríz 25

Viete, čo je to hoax? Čo sú to dezinformačné médiá? Kde vznikajú falošné správy? Kto ich šíri a prečo? Viete rozlíšiť na nete pravdivé a falošné informácie? Ako klamlivé a účelovo tvorené správy podporujú extrémizmus? Ako extrémistické skupiny využívajú sociálne siete?

Edu-hra HOAX sa venuje téme mediálnej výchovy a extrémizmu a Divadlo Andreja Bagara ju prináša priamo do stredných škôl v Nitre a v regióne, zároveň ju pre stredné školy uvádzame aj v štúdiu DAB.

Dnes na ovplyvnenie myslenia ľudí nepotrebujete vlastniť celoštátnu televíziu, stačí vám dobre spravovaný profil na Facebooku.

Hra zobrazuje príbeh dvoch mladých chalanov,  Adama a Sama, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny. Ich príbeh sa odohráva na pozadí prednášky o hoaxoch podporujúcich extrémizmus na sociálnych sieťach, ktorú prišiel na školu robiť odborník na dezinformačné médiá.

HOAX – v angličtine je jedným z jeho významov „podvod“, špeciálne sa ním označuje internetom šírená správa, ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná a zdieľaná ďalej. Môže mať zábavný, ale aj politický charakter a často je zneužívaná na ovplyvnenie názoru verejnosti.

Cieľom hry je ukázať mladým divákom, ako vznikajú hoaxy a falošné správy na internete, ako jednoducho sa dá manipulovať s informáciou aj s obrazom a ako sa mladí ľudia nevedia orientovať v správach na internete, čo často prispieva práve k šíreniu a propagovaniu extrémizmu. Inscenáciou chceme cez konkrétne príklady  konfrontovať mladých ľudí s faktmi a podporiť tak ich kritické myslenie.

Napriek dôležitosti témy je inscenácia odľahčená tínedžerským štýlom prejavu, je plná situačného humoru, dynamických hereckých akcií, využíva live video a live music.

Záleží len na vás, čo budete zdieľať a lajkovať.

Autor

Réžia

  • Silvia Vollmannová

Kostýmy

  • Dáša Krištofovičová

Dramaturgia

Scéna

  • Dáša Krištofovičová

Hudba

  • Ján Kružliak ml.

Video

  • Daniel  Dluhý

Adam, Tomy

Samo, Majo, Peter Pravda

Silvia  Vollmannová – Slavka  Civáňová: Hoax

Marta Žilková 30. január 2018

Divadlo Andreja Bagara, Nitra, premiéra 26. 1. 2018. Dramaturgia a koncepcia projektu Slavka Civáňová, scéna a kostýmy Daša Krištofovičová, hudba Ján Kružliak ml., prezentácie a animácie Šimon Matrka, video Daniel Dluhý, réžia Silvia Vollmannová, účinkujúci Tomáš Turek, Marko Viskup.

Na úvod  dva citáty z tlačových správ, ktoré najlepšie uvedú problematiku edu-hry Hoax:

1. Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre spustilo do prevádzky novú internetovú mikrostránku s názvom www.divadlosrd.com. Je pokračovaním koncepcie otvoreného divadla, v rámci ktorej chce DAB intenzívnejšie pracovať predovšetkým s mladým divákom a sústrediť sa na rôzne vzdelávacie programy. (Všimnite si dva výklady adresy: 1. divadlosrd, 2. divadlosrdcom. Správny význam je ten druhý, lebo divadlo možno robiť iba srdcom, ako to ďalej rozvádzajú autori programu; bližšie o tom pozri http://skolskyservis.teraz.sk/volny-cas/nitra-novy-divadelny-web-wwwdivadlos/39125-clanok.html).

 2. „Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre dnes uvádza v rámci svojho programu podujatie extrémistického Hrdého Hnutia. Hnutie tak získava priaznivcov najmä medzi stredoškolákmi v nitrianskom kraji. Priestory stredoškolských telocviční, ktoré zneužívajú na svoju kampaň, obsadia so svojou akciou takmer na hodinu a pol...“

Je táto správa pravdivá, alebo ide o hoax?“

Takto alebo podobne sa začala edu-hra Hoax. Skutočne sa odohrávala v telocvični pred očami stredoškolákov, účinkujúci hovorili ich jazykom, teda slangom, a pripomenuli im to, čo sa odohráva okolo nich, resp. čoho sa sami zúčastňujú. Bol to hoax? Ani nie. Bola to skôr veľmi dobre načasovaná reakcia na hoax, šíriaci sa na plagátoch v Nitre, kde istá strana vyzývala Slovákov, aby držali spolu a ďalej nasledovalo heslo: Berieme si späť Slovensko. Hoaxom je práve heslo, ktoré hlása nepravdu, podvod. Veď od koho si treba vziať Slovensko? Kto ho vlastní či ohrozuje? Opäť vykonštruovaný nepriateľ, proti ktorému treba bojovať. Aj o tom je hra Hoax.

Ale začnime od začiatku tohto nápadu. Autorky projektu v rámci už fungujúcej koncepcie otvoreného divadla sa rozhodli zamerať sa na najvážnejšie problémy mladej generácie, ktoré nezvláda ani rodina, ani škola. Pomocou divadelných prostriedkov sa chcú prihovoriť mládeži a nastaviť jej kritické zrkadlo. Najprv spustili internetovú stránku, ktorá bude s mladým divákom komunikovať, a následne mu ponúkli edukatívnu hru Hoax. Edu-hra, ako autorky pomenovali svoje dielo, možno bude iritovať divadelných teoretikov, no v skutočnosti ide o žáner, ktorý má výchovný zámer a využíva dramatickú výchovu a čiastočne obsahuje aj prvky LARP-u (z angl.  live action role-playing game, čo je označenie špecifického druhu hier, naživo založených na hraní roly; podrobnejšie pozri na https://www.google.sk/search?q=LARP&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=g0FvWpToEeLBXpq8hfgI). Uvedenie tejto hry má aj vážny spoločenský dôvod, lebo – ako sme spomenuli - v meste pôsobí extrémistická strana, ohrozujúca názorovú sféru  mladej generácie.

 Každý, kto sleduje internetové správy a reakcie na nich, vidí, že niekedy aj rozhľadený čitateľ má čo robiť, aby odlíšil pravdu od nepravdy a neuveril jej. Pritom na sociálnych sieťach sa šíri množstvo konšpiračných teórií, ktoré majú politický podtext, ovplyvňujú verejnú mienku. Zasiahnuť majú predovšetkým neinformovanú verejnosť. Ako sa orientovať v takýchto správach a ako k nim zaujať správny postoj, to je hlavná úloha menovanej hry (zámerne používame termín hra, lebo tu pôjde o „hranie sa“ na extrémistov).

Autorky sa podujali na ťažkú úlohu, lebo dôležitú a náročnú tému museli prispôsobiť špecifickému publiku. Predovšetkým zrušili divadelné prostredie a vybrali sa za svojim divákom. Hru  umiestnili do telocvične, teda do priestoru, ktorý je študentom známy. Scénu zložili zo zariadenia telocvične (nápadité je napríklad riešenie účasti viacerých postáv. V hre totiž účinkujú iba dvaja herci a ostatných zastupujú futbalové lopty na vešiaku). Obaja účinkujúci využívajú športové oblečenie, vypustené lopty na hlave sú symbolom holohlavých extrémistov. Okrem jazyka a situačného humoru sa využíva live video a live musica. Aj to je spôsob, ako sa priblížiť k mládeži a zrozumiteľným spôsobom jej predostrieť vážnu tému. Hra Hoax svojím charakterom poskytuje výborný námet na mediálnu výchovu.

Autorky v plnej miere vyžívali niektoré techniky dramatickej výchovy. Nielen hru v roli, ale aj zapájanie publika do hry či inscenovanie vyučovacej hodiny, kde prednášajúceho prerušujú rozličné iné prvky dramatickej hry a mediálneho zobrazenia. Hravou formou sa príjemca dozvedá o úskaliach facebooku, o základných znakoch a prejavoch extrémizmu, o zjednodušenom pohľade na svet okolo seba a v nastavenom zrkadle vidí, že primitivizmus je síce smiešny, ale zároveň aj nebezpečný.

Po skončení predstavenia nasleduje beseda s tvorcami a odborníkom, čo je vlastne najdôležitejšia časť projektu. Komunikácia s mladými ľuďmi, výmena názorov vedie ku kritickému mysleniu a objektívnemu hodnoteniu reality. Projekt právom končí vetou: Záleží len na vás, čo budete zdieľať a lajkovať.

Hoax je prvým krokom pripravovaného projektu EDU-hry, ktorý bude zameraný na aktuálne spoločenské témy. Aj takto chce divadlo pomáhať pri náročnej úlohe výchovy mladej generácie.

                                                                                                              

 

 

V školách hrajú paródiu o kotlebovcoch, Hrdé hnutie nosí hnedé tričká a za všetko viní systém

Ria Geherová 30. január 2018

Po hercoch VŠMÚ ziscenovali hru o konšpiráciách a hoaxoch aj v Divadle Andreja Bagara v Nitre, vyrazili do škôl.

„Kamaráti, kamarátky, Slováci, Slovenky! Sme Hrdé hnutie, ktoré bojuje proti parazitom a asociálom,“ predstavuje svoju skupinu Marián.

Prívrženci sa zdravia pozdravom „Hej! Hej!“, na hnedých tričkách majú nápis „YA NÁROD“ a celé dni premýšľajú nad tým, akým obsahom naplniť sociálne siete.

Divadelná hra s názvom Hoax paroduje skutočné akcie slovenských fašistov, ako napríklad vlakové hliadky, výstup na nesprávny Kriváň či „jazdu slušných ľudí“.

Nitrianske Divadlo Andreja Bagara začalo chodiť s predstavením po školách. „Hra je zrežírovaná priamo na telocvične,“ hovorí režisérka Silvia Vollmannová.

Nacvičovali ju a už aj odohrali v telocvični na Gymnáziu Párovská v Nitre a plánujú s ňou ísť aj na ďalšie školy.

„Plán je taký, že je to v prvom rade určené pre Nitru a okolie, no nebránime sa ísť aj ďalej,“ hovorí spoluautorka hry Slávka Civáňová.

Mladí herci proti konšpiráciám

Na začiatku hry dostali študenti do rúk hlasovacie zariadenia, pomocou ktorých odpovedali na otázky, či veria alebo neveria niektorým správam. Začne sa vyrábať Barbie v hidžábe? Pricestoval do českého Chebu vlak s migrantmi na streche? Je pravda, že Rómovia nemusia platiť za lieky?

Študenti sa na hlasovaní zabávali. „Vidíš, hovorila som ti,“ ozývalo sa po odkrytí správnych odpovedí.

Spoluautorka hry a režisérka Silvia Vollmannová si nemyslí, že hra dokáže zázračne zmeniť názory mladých ľudí. „Zmeniť niekoho názor je veľká vec a nedeje sa to len tak. Ale dúfam, že sa nad tým minimálne zamyslia.“

Ide už o druhú podobnú hru, vlani pred župnými voľbami sa študenti VŠMÚ pre svoju inscenáciu o kotlebovcoch inšpirovali knihou reportéra Denníka N Daniela Vraždu Kotleba.

Tentokrát zasa divadlo Andreja Bagara v Nitre nadväzuje na knihu Vladimíra Šnídla Pravda a lož na Facebooku a na stredoškolskú príručku Klamstvá a konšpirácie, ktorá sa vďaka podpore čitateľov dostala na desiatky škôl (voľne prístupná je aj na webe).

Divadlo chce do svojej tvorby zaradiť aj edukačné hry. Prvou z nich je práve hra Hoax, ďalšie plánujú uviesť každé dva alebo tri roky. Hry by mali byť spojené aj s diskusiou s tvorcami a odborníkmi.

„Edu-hrou Hoax poukazujeme na absentujúcu mediálnu výchovu u mladých ľudí, ktorí často nevedia odlíšiť pravdivé správy od vymyslených, dôveryhodné zdroje od dezinformačných, a potom často na sociálnych sieťach podliehajú vplyvu rôznych extrémistických hnutí,“ hovorí Slávka Civáňová.

Kotlebovci škodia viac než mýty o plochej Zemi

„Pri príprave hry som si uvedomila, že aj ja často čítam len titulky článkov, ale nie celý obsah. Nepozriem si dátum, zdroj,” priznáva režisérka Silvia Vollmannová.

Pri písaní hry mali problém rozhodnúť sa, na aký typ konšpiračných správ sa sústrediť. „Zistili sme, že ich je veľmi veľa. Od konšpiračných teórií o tom, že Zem je plochá, cez to, že pristátie na Mesiaci iba zinscenovali v amerických filmových štúdiách, až po to, že sem v húfoch smerujú moslimovia, ktorí nám chcú ublížiť,“ vymenúva Vollmannová.

Nakoniec sa rozhodli venovať skupine, ktorá zvyčajne šíri tretí typ hoaxov, pretože reči o plochej Zemi nie sú zrejme až také škodlivé ako útoky na imigrantov.

V pondelok hru na gymnáziu videli prváci, ktorí majú pätnásť až šestnásť rokov. „Nebolo to suché, nebolo to nudné, vedeli, ako zaujať. V hre som spoznal kauzu s vlakovými hliadkami,“ hovorí študent nitrianskeho Gymnázia Párovská Lukáš.

„Raz mi presne tieto vlaky kamarát poslal s tým, že pozri, aké je to super. Prvé mi napadlo, že to bude hlúposť, a po tom, čo som si to pozrel, zistil som, že je to ešte väčšia ‚hovadina‘, než so si myslel,“ krúti očami Lukáš.

Nemyslí si, že medzi prvákmi je niekto, kto priamo sympatizuje s kotlebovcami, má však známeho, ktorý na Facebooku pravidelne zdieľa nepravdivé správy. „Nikto na to nereaguje. Väčšinou to ľudia ignorujú a vedia, že je hlupák, keď zdieľa takéto veci,“ hovorí Lukáš.

Kotlebovci sú pritom silní práve medzi mladými ľuďmi. Študentské voľby pred parlamentnými voľbami v roku 2016 ukázali veľkú popularitu Borisa Kollára a Mariana Kotlebu. Keď vlani voľby zopakovali pred župnými voľbami, Kotleba sa už prepadol, ale aj tak je medzi mladými stále silný.

Čo si pri hre pomyslí zarytý kotlebovec?

Lukáš aj jeho spolužiačka Viera tvrdia, že v škole o týchto témach hovoria najmä na etickej výchove.

Aj Viera pozná niekoľko mladých ľudí, ktorých kotlebovci nadchli. „Známy z východu Slovenska patrí do skupiny extrémistov a vykrikuje to stále na sociálnych sieťach. Vyzýva ľudí, aby sa k nemu pridali, pridáva fotky, ukazuje, aká sú veľká skupina a ako sa chodia biť za svoje práva. Pritom je rovnako mladý ako ja, má asi pätnásť rokov,“ vraví Viera.

Zmenila by hra Hoax jeho názory na extrémistov?

„Nemyslím si. Je príliš zaujatý a je medzi nimi silná spolupatričnosť. Potrebujú cítiť, že niekam patria.“

Viera tvrdí, že v škole mladí ľudia nenadávajú ani tak na Rómov, ale na inú menšinu. „Je tu veľký odpor voči homosexuálom. V škole máme bisexuálov aj homosexuálov a sú to podľa mňa veľmi super ľudia. Tu však máme ľudí, ktorí by na nich kričali a ukazovali prstom, akí sú hrozní,“ hovorí Viera.

Za gymnazistami prišli extrémisti z Hrdého Hnutia

Jana Černáková 29. január 2018

Cieľom Hoaxu nie je podľa režisérky poučovať mladých ľudí. Zámerom je skôr najmä pobaviť a v neposlednom rade nastaviť zrkadlo nám všetkým.

V tlači prebehla informácia, že Divadlo Andreja Bagara uvádza v rámci svojho programu podujatie extrémistického Hrdého Hnutia. Hnutie tak získava priaznivcov najmä medzi stredoškolákmi v Nitrianskom kraji. Priestory stredoškolských telocviční, ktoré zneužívajú na svoju kampaň, obsadia so svojou akciou takmer na hodinu a pol.

Počas tejto akcie sa spoza dverí telocvične ozývajú okrem expresívnych výrazov a neonacistických hesiel aj záchvaty smiechu fanúšikov. V istej chvíli sa steny telocvične otriasajú tónmi hymny Hrdého Hnutia v podaní neonacistickej kapely Biely Pegas, ktorá hrá počas tejto akcie naživo. Je táto správa pravdivá, alebo ide o hoax?

Vytvorili fiktívne hnutie

„Hrdé Hnutie naozaj existuje, ale iba v rámci edu-hry Hoax, ktorú sme uviedli v premiére na Gymnáziu na Párovskej ulici a neskôr ju budeme prinášať aj do ďalších stredných škôl v Nitrianskom kraji,“ vysvetľuje Slavka Civáňová, dramaturgička a jedna z autoriek hry Hoax, ktoré stoja za vznikom Hrdého Hnutia.

V rámci inscenácie vytvorili fiktívne extrémistické Hrdé Hnutie. To sa stalo parafrázou reálne existujúcich extrémistických hnutí a strán na Slovensku.

Členovia Hrdého Hnutia nosia tričká s logom, počúvajú punk-rockovú kapelu Biely Pegas, ktorej texty piesní vyzývajú na odpor a národnú hrdosť, organizujú akcie proti asociálom a natáčajú z nich videá, ktoré šíria cez sociálne siete.

„Všetky akcie, ktoré Hrdé Hnutie v inscenácii realizuje, parafrázujú reálne akcie, ktoré na Slovensku zorganizovali extrémisti a niektoré z nich dokonca priamo citujú. V našej inscenácii členovia Hrdého Hnutia natáčajú a zostrihávajú famózne videá a to aj napriek tomu, že každá ich akcia je v podstate fiaskom. Práve tento kontrast medzi realitou a zmanipulovanými videami, fotografiami či statusmi na sociálnych sieťach sme sa snažili zdôrazniť,“ uviedla Civáňová.

Dynamika aj situačný humor

Edu-hra zobrazuje príbeh dvoch chalanov Adama a Sama, ktorí trávia veľa času na sociálnych sieťach, pričom sa zapletú do výziev extrémistickej skupiny Hrdé Hnutie. Ich príbeh sa odohráva na pozadí prednášky o hoaxoch podporujúcich extrémizmus na sociálnych sieťach, ktorú prišiel na školu robiť odborník na dezinformačné médiá. Napriek dôležitosti témy je inscenácia odľahčená tínedžerským štýlom prejavu, je plná situačného humoru, dynamických hereckých akcií, využíva live video a live music.

„Edu-hrou Hoax poukazujeme na absentujúcu mediálnu výchova u mladých, ktorí často nevedia odlíšiť pravdivé správy od vymyslených, dôveryhodné zdroje od dezinformačných a potom často na sociálnych sieťach podliehajú vplyvu rôznych extrémistických hnutí,“ dodala Civáňová.

Heslá, logo, hymna

Režisérkou a autorkou edu-hry je Silvia Vollmannová. Spolu so scénickou výtvarníčkou Dášou Krištofovičovou a hudobníkom Jánom Kružliakom ml. vytvorili tvár Hrdého Hnutia – heslá, logo aj hymnu. Spolu s dokumentaristom Danielom Dluhým a animátorom Šimonom Matrkom zase vytvorili imidž Hrdého Hnutia – propagačné videá a fiktívny profil na facebooku s vlastným obsahom.

„Cieľom Hoaxu nie je poučovať mladých ľudí, aj keď názov „edu-hra“ k tomu jemne zvádza. Zámerom tejto inscenácie je však najmä pobaviť a v neposlednom rade nastaviť zrkadlo nielen divákom, ale nám všetkým, pretože všetci občas zazdieľame na facebooku niečo, čo sme si dostatočne neoverili,“ uviedla Vollmannová.

Obe sú ich absolventky

Celý skúšobný proces, generálka, predpremiéra aj premiéra hry Hoax sa uskutočnili na Párovskom gymnáziu. Ako nám povedal jeho riaditeľ Martin Chudík, táto skutočnosť ho veľmi teší, lebo s Divadlom Andreja Bagara majú už dlhšie intenzívnejšiu spoluprácu.

„To, že divadlo prišlo za študentmi do školy, je úplne super. Inscenácia sa odohráva v telocvični, kde sa decká cítia dobre a možno prídu na chuť divadlu aj takí študenti, ktorých predtým až tak veľmi možno nebavilo. Našim deťom sa inscenácia páčila, boli ňou nadšené. Po premiére si ďalšie predstavenia Hoaxu pozrie 6 ďalších našich tried,“ hovorí Martin Chudík.

„Keď nás divadlo oslovilo s tým, že by u nás chceli Hoax naštudovať aj odpremiérovať, potešilo nás to. Prišiel k nám herecký tím spolu s tvorcami aj technikmi a žiaci mohli sledovať, ako taká inscenácia vzniká. Navyše, dramaturgička Slavka Civáňová aj režisérka Silvia Vollmannová sú naše absolventky.“

Riaditeľa tiež potešil fakt, že hra je o mediálnej výchove. Inscenácia z tohto prostredia môže byť podľa neho pre žiakov zaujímavejšia a podnetnejšia ako oficiálna prednáška.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami