baladický príbeh nenaplnenej lásky a túžby nájsť vlastné šťastie
Baladický príbeh nenaplnenej lásky a túžby nájsť vlastné šťastie vo svete plnom predsudkov a predurčeností. Tvrdý boj ženy o presadenie seba a svojho práva na šťastie, hľadanie úniku z prísne daných pravidiel.
Chudobná krajčírka Eva miluje Emana z bohatej rodiny. Nikto ich láske nepraje. Emanova matka má pre syna vyhliadnutú bohatú nevestu Marišu a Evin otec s tetou sa Eve vysmievajú, že si ju Eman nikdy nevezme. V dedine sa slávia hody a Eva vyčíta Emanovi, že sa nechal zvoliť za starejšieho, vediac, že ona nemá dosť peňazí, aby mu mohla byť partnerkou. Kožušník Samko dá Eve najavo, že ju má rád. Tá je šťastná, že si ju, chudobné dievča bez majetku, vôbec niekto vezme, a tak si po Vianociach naplánujú svadbu. Ale to je len začiatok silnej ľudskej drámy...
Nezvratný stroj osudu sa začne naplno krútiť. Ozrutné a škrípajúce kolesá začnú drviť predstavy, sny a túžby hrdinov príbehu. Nikto pred nimi neunikne, nikto sa neskryje...
Dej hry sa odohráva na slovensko-moravskom pomedzí. Dielom prechádza silný sociálny a konfesijný konflikt: bohatý sedliak katolíckej viery a chudobná krajčírka – evanjelička. Hra bola napísaná v štylizovanom moravskosliezskom dialekte. Dokonca i názov, ktorý autorka hre vymyslela, je novotvar, ktorý až potom prešiel do slovníka českého jazyka: gazdina roba = žena s hospodárom žijúca, ale nie ako jeho pravá manželka.
Inscenácia v precíznej a zároveň bohato obraznej podobe českého režiséra Jana Antonína Pitínského ponúkne nielen strhujúci príbeh nerovnej lásky, ale aj výnimočný inscenačný tvar. Poeticko-drsné herecké výkony, moravské viac hlasé spevy, ozvuk našej súčasnosti, presah do dneška, veľkorysú výpravu, monumentalitu javiskovej mágie. Gazdiná roba ako príbeh osudovej predurčenosti a nezmieriteľnosti, ako aj morálneho zlyhania jednotlivca či celej spoločnosti.