Žltým včelám žlté slzy

Žltým včelám žlté slzy

Premiéra21. 4. 2017
Dľžka1:20 hod.
Scéna Štúdio
Derniéra20. 3. 2019
Počet repríz 16

divadlo poézie

Javisková koláž z veršov Miroslava Válka vás zavedie do príťažlivých svetov divadelnej imaginácie. Budete zasiahnutí elektrickými výbojmi, ktoré vznikajú pri stretoch scénickej akcie s veršami najvýznamnejšieho básnika novodobej slovenskej literatúry. Tie podporuje herecká premenlivosť až artistná mrštnosť – v pohyboch aj v celkovom tlmočení ekrazitových metafor básnika. Sugestívne javiskové obrazy, prazvláštne vrstvenie novo vznikajúcich významov.

Pozývame vás na ostrovček jednej električkovej zastávky, umiestnenej kdesi na okraji mesta – alebo v nekonečnom vesmíre sveta. Na nej každý z nás čaká na svoj osud. Na svoju lásku, šťastie, príležitosť... Električka prichádza. My si možno myslíme, že sme do nej nastúpili – ale nie je to pravda. A tak sa počas nášho večného čakania na električku aspoň pokúšame naplniť svoje predstavy o zmysle života. V každodennosti našich dní sa odohráva to podstatné aj to nepodstatné v našich životoch. Lásky, vzájomné náhodné stretnutia, falošné očakávania, míňanie sa, omyly, pády, sklamania aj radosti.

Predstavenie môžete vnímať aj ako svojskú a sugestívnu detektívku. Budete môcť sledovať príbeh lásky, zrady a pomsty medzi mužom a ženou. Príbeh zločinu, po ktorom nasleduje trest. Vydáte sa po stopách skrytých významov poézie Miroslava Válka. Zažijete dobrodružstvo z odhaľovania nových súvislostí a spojení medzi svetom literatúry a obraznosťou javiskovej situácie.

Čaká vás výlet do sveta detstva. Na obežnú dráhu prapôvodných vesmírov nášho podvedomia a nespútaných scénických obrazov. Predstavenie poteší predovšetkým tých, ktorí majú radi divadlo v jeho esenciálnej podobe.

 

Autor

  • Miroslav Válek - Jan z Přítmí 

Réžia

  • Jan z Přítmí (Česko)

Kostýmy

  • Zuzana Rusínová

Dramaturgia

  • Svetozár Sprušanský

Scéna

  • Tomáš Rusín

Hudba

  • Tereza Marečková

detektív

mladé dievča

žena, ktorá má strach

žena, ktorá má vždy prednosť

zamilovaná žena

muž ulice

vodič električky

básnik - šachista

Válkova poézia znie na električkovej zastávke

Jana Černáková 9. máj 2017

Štúdio Divadla Andreja Bagara patrilo koncom týždňa poézii Miroslava Válka a jej zvláštnemu scénickému spracovaniu. Na javisko nitrianskeho divadla sa dostala hudobno-pohybová inscenácia Žltým včelám žlté slzy, ktorú pod pseudonymom Jan z Přítmí režijne pripravil český spisovateľ, básnik, dramatik a režisér Jan Antonín Pitinský. Po hrách Večera nad mestom, Maryša a Gazdiná roba je to jeho štvrtá réžia v našom divadle.

Kolobeh životného putovania

Veršovaný príbeh prináša na scénu poéziu, ktorá patrí k umeleckým vrcholom modernej slovenskej poézie. Divákov privádza na podivné miesto. Scénou je niečo ako veľká električková zastávka, na ktorej sa ľudia stretávajú.

„Je to inšpirácia z tej najslávnejšej Válkovej básne Smutná ranná električka, zároveň je to istá metafora obraznosti toho, ako sa v živote stretávame aj obchádzame. Čakáme na tú správnu električku, do ktorej chceme nastúpiť, tá nikdy nepríde, a keď aj nejaká príde, tak zase do nej nenastúpime my,“ vysvetlil šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

Ako ďalej povedal, prostredníctvom scénografie autori vyjadrili istý kolobeh životného putovania človeka. V hre je aj množstvo odkazov, prekvapení a možností, kde sa človek počas čakania na správnu električku dostane. Pohybom aj Válkovými veršami herci rozprávajú tajomný príbeh ľudskej existencie - trošku dobrodružný, trošku poetický, mystický až metafyzický.

V inscenácii sa predstavili Juraj Ďuriš, Lenka Barilíková, Daniela Kuffelová, Martin Nahálka, Alena Pajtinková, Jakub Rybárik a Andrea Sabová.

Dostali 9 kolobežiek

Režisér Pitinský, ktorý je tiež autorom dramatizácie textu hry, podľa svojho režijného zámeru zakomponoval do hry kolobežky, resp. trojkolky, potreboval ich okolo 30. Ešte počas skúšobného procesu divadlo cez médiá aj sociálne siete oslovilo svojich fanúšikov, či by im nedarovali staré kolobežky, najlepšie zo 70. a 80. rokov.

Ako sme sa dozvedeli na PR oddelení DAB, prišlo nakoniec šesť ľudí, ktorí im darovali spolu 9 kolobežiek a 2 trojkolky, novšie i staršie typy. Najviac - tri kolobežky - priniesla pani Gábrišová. Jeden z darcov, ktorý prišiel s dvoma kolobežkami, bol až z Partizánskeho. Ako povedala jeho manželka, „do DAB chodia veľmi radi a potešilo ich, keď mohli pomôcť“.

Umelci sú však nevyspytateľní... Hoci režisér Pitinský plánoval v hre využiť 7 z darových kolobežiek, zo svojho zámeru pred premiérou nakoniec upustil a na javisku sa neobjavila ani jedna.

DAB v Nitre uvádza premiéru inscenácie Žltým včelám žlté slzy

www.teraz.sk 21. apríl 2017

Nitra 21. apríla (TASR) – Divadlo Andreja Bagra (DAB) v Nitre dnes uvedie premiéru inscenácie Žltým včelám žlté slzy, ktorá vznikla na motívy poézie Miroslava Válka. Režisérom i autorom dramatizácie je český režisér Jan Antonín Pitínsky, ktorý sa v nitrianskom divadle predstaví pod pseudonymom Jan z Přítmí.
Ako uviedol, poéziu Miroslava Válka sa bude snažiť vyrozprávať pohybom i príbehom, ktorý z básnikových veršov vytvoril. „Snažíme sa to hrať ako detektívku. Všetky texty sú však z básní, pretože keď robíme Válka, tak všetko musia byť básne. Snažíme sa to spraviť tak, aby si ľudia jednoducho chceli Válka prečítať. Našou snahou nebolo hovoriť čo si myslíme my, pretože si myslíme rôzne veci. Chceli sme skôr vytvoriť nie príliš dlhú erupciu, vďaka ktorej by ľudia zistili, že poézia je šokujúca vec,“ povedal Pitínsky.
Podľa šéfdramaturga DAB Svetozára Sprušanského sa v hre Žltým včelám žlté slzy podarilo spojiť surreálne a osobité režijné videnie Jana Antonína Pitínskeho s poéziou Miroslava Válka. „Myslím, že je to úplne úžasné a som veľmi rád, že tieto dva výrazné pohľady na svet, na život a na umenie tlmočené prostredníctvom umeleckého slovníka, sa spojili. Myslím si, že práve tá javisková obraznosť pána režiséra Pitínskeho v spojitosti s obrovsky eruptívnou, fantasknou a obrazmi nasýtenou poéziou, paradoxne konkretistu, Miroslava Válka, je spojenie, ktoré prinesie zaujímavý divadelný výsledok,“ skonštatoval Sprušanský.
Príbeh detektívnej, poetickej a podľa tvorcov veľmi obraznej inscenácie sa bude odohrávať na veľkej vesmírnej električkovej zastávke, na ktorej sa stretávajú a míňajú ľudia. „Je to inšpirácia z tej najslávnejšej básne Miroslava Válka s názvom Ranná smutná električka. Je to súčasne aj množstvo odkazov na rôzne možnosti, kam sa človek počas toho čakania na tú správnu električku môže dostať. Verím, že pre diváka bude sledovanie príbehu tejto inscenácie dobrodružná a vzrušujúca cesta,“ dodal Sprušanský.

Žltým včelám žlté slzy – veršovaná inscenácia, ktorá otvára brány fantázii...

Moja Nitra 12. apríl 2017

Divadlo Andreja Bagara pripravuje jednu z najnetradičnejších inscenácií tohto roku. Táto mystická hra bude totiž celá veršovaná. Poézia Miroslava Válka nás ponorí do tajomného príbehu ľudskej existencie. 
V Nitre prebiehajú skúšky novej inscenácie postavenej na poézii Miroslava Válka s názvom Žltým včelám žlté slzy.

Táto bizarná divadelná hra tvorí akúsi mozaiku mágie poézie M. Válka, ktorú budú herci postupne odkrývať. Veršované herecké repliky nenechajú divákovu fantáziu chladnou.

Režisér Jan Antonín Pitínský využil v prekypujúcich metaforách Válka nové scénické obrazy, aby dal priestor divákovej predstavivosti.

Celá hra je zahalená mystikou, dobrodružstvom, no má i prvky detektívky a metafyziky. Režisér sa snaží veľmi prijateľnou formou ukázať cestu, ako sa dá dnes vnímať poézia. Tento typ divadla je dosť abstraktný a tak si dej každý divák bude môcť interpretovať po svojom.

Básnik Miroslav Válek

Tvorba tohto najvýznamnejšieho predstaviteľa slovenskej poézie 20. storočia v čitateľovi podnecuje predstavivosť, uchvacuje zmysly aj intelekt. Jeho básnická tvorba je výnimočná tým, že komunikuje aj s dnešnou (a nielen) mladou generáciou. Podľa Jozefa Urbana je Válek predovšetkým básnik napätia. Je na míle vzdialený každej sentimentalite či banálnemu komentovaniu udalostí a faktov. Jeho prirodzeným prostredím je priestor medzi tušeným a skutočným.

Miroslav Válek predstavuje v slovenských pomeroch moderný typ básnika elitného intelektu, ktorý pochopil, že poznanie bez porozumenia je nebezpečné. Ľudia sa zachraňujú vzájomnými vzťahmi tým, že vystupujú sami zo seba a sú ochotní byť niekým iným aj pre toho druhého. Sarkazmus, irónia, melanchólia, prudká konkrétnosť a ostrá intenzita, až útočná agresivita vrstvených obrazov... Ale aj  uvoľnená hravosť, dadaistická spontaneita v tvorbe pre deti. Takto vnímame Válkove básne pred ich divadelným uchopením a následným spracovaním.

Sú prípravy pre hercov náročné?

Hra Žltým včelám žlté slzy bude pre všetkých hercov veľkým sústom, keďže je veršovaná. Herec Jakub Rybárik je názoru, že naučiť sa veršovanú poéziu je veľmi náročné. V prípade vypadnutia textu si totiž nemôžete pomôcť vlastnými slovami. Musíte sa jednoducho pripravovať dôkladnejšie, ako na bežnú inscenáciu. V tejto inscenácii hrá detektíva, ktorý príde vyšetriť vraždu.

Herečka Lenka Barilíková ju nehodnotí ako ľahšiu, či ťažšiu, pretože ide o to, ako k tomu pristupujete. Spôsob, akým sa komponuje táto inscenácia, je veľmi hravý a kreatívny. Postavy síce majú predom určené charaktery, no hlavnú úlohu bude zohrávať divákova interpretácia. Ide o poéziu, tá nemá nohy na zemi. Je na divákovi, čo si z postáv vytvorí.

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami