Adam Šangala

Adam Šangala

Premiéra28. 11. 2003
Dľžka3:45 hod.
Scéna Veľká sála
Derniéra20. 10. 2011
Počet repríz 160

„...je spektakulárny, roztancovaný, rozospievaný, výtvarne nasýtený, a to v duchu už dobre známeho a na rozmanitý spôsob vavrínovaného režijného muzikálového štýlu Bednárika..."

Drahá mama, veľavážený apko!
Milí moji najdrahší!

Píšem Vám list z mojich potuliek svetom a Slovenskom. Musím sa Vám zdôveriť so zážitkom vskutku neobyčajným a na mojich cestách aj neopakovateľným. Zázrak to bol preveliký! Predstavte si: zavítal som do Nitry a tam - čuduj sa svete - sa hrá slovenský muzikál, ktorý ma tak chytil za srdce, že sa dodnes z toho neviem spamätať. Keč som ho sledoval, smial som sa aj plakal. Nenechal som si v ňom čo i len najmenšiu chvíľku utiecť. Sníval som pri ňom s otvorenými očami. Pospevoval si chytľavé melódie, dupkal som si nohou v rytme tancov nášho kraja. V mnohých hrdinoch som videl Vás, mojich rodičov i susedov. dokonca aj seba samého som tam zazrel. Veru: krásny je to tam v Nitre divadelný obraz o Slovensku. Muzikál o mojom menovcovi - Adam Šangala.

Taký som bol šťastný a dojatý! Na javisko Divadla Andreja Bagara v Nitre vstúpil čalší slovenský muzikálový hrdina, ktorý sa za pasy môže pochytiť aj so svojimi svetovými kolegami. Po rozvernom Pachovi, žensky nezlomnej Báthoryčke je to - dnes už aj môj - Adam Šangala. Hrdina, ktorý zrkadlí našu slovenskú dušu, povahu aj správanie. So všetkými jeho pozitívnymi aj negatívnymi črtami.

A čo takého nám tvorcovia inscenácie ponúkli? Priam širokospektrálnu javiskovú fresku slovenského prostredia prvej štvrtiny 17. storočia. Obdobia plného krutých prenasledovaní, útlaku poddaných, kupčenia s presvedčením a vierou. Ale aj doby, v ktorej sa Slováci nezabudli radovať, spievať, ľúbiť, tešiť sa z obyčajných chvíľ svojho života. Ale aj nenávidieť, udávať, či vraždiť. A to všetko inscenátori zobrazujú bez nánosov pátosu, poučovania či nudných dejepisných exkurzov. S ľahkosťou muzikálovej múzy a vehemenciou zrnka životnej múdrosti. Divákov zavedú do doby kozervatívnej obmedzenosti. Či to všetko zlé a negatívne sa stalo pre našu dnešnú prítomnosť už minulosťou - aj o tom som počas predstavenia dlho premýšľal.

Dej príbehu nás zavedie na Oravu - do malej dedinky Koziná, z ktorej Adam Šangala uteká. Chce utiecť pred prízemnosťou a tuposťou každodennej reality. Chce spoznať lepší a krajší svet. Chce nájsť zmysluplnejšie naplnenie vlastného života. Stretáva sa s krásnou krčmárkou Juditou, ktorá ho zasvätí do tajov lásky. Uniká pred zlovestným Markočom a jeho pomocníkom - čiernym Mihvokom. Je prenasledovaný obrazom krvi, smrti - Bielej lane. V inej chvíli sa zabáva medzi regrútmi, krásnymi slúžkami s ľahkými sukňami, či bohatými mešťanmi. Potom z neho urobia sekretára na slávnom hrade Beckov. Ním vládne bizarná rodina Praskovských. Ich krutosť, tyrania, ale aj samota a citová prázdnota. Zavítame aj do Trnavy. V nej kupčia s kožušinami, ale aj s dcérou Betkou, jej podarení a rozkošní rodičia Pohánkovci. Betka sa nakoniec stane osudovou láskou na ceste Adamovho putovania Slovenskom.

Muzikálové spracovanie slávneho literárneho diela Ladislava Nádašiho Jégého sa svojím predobrazom skôr inšpiruje, než necháva lineárne viesť. Preto sa jednotlivé scény striedajú v prudkej dynamike javiskovej mozaiky, s niektorými postavami sa len pozdravíme, iné dôkladne spoznávame. Nechýba napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie... Láska, vášeň, zrada. Dobrodružstvo aj vtip. Myšlienka túžby človeka po slobode. Bábkar - hlavný sprievodca dejom hry, nás vyzýva k myšlienkam ľudského porozumenia, tolerancie, priateľstva a lásky.

MILÍ MOJI! Keby ste len vedeli, koľkého krásneho a múdreho, vtipného aj dojímavého som pri sledovaní tohto predstavenia zažil. Vraj to všetko pochádza z pera známeho slovenského filmového a televízneho scenáristu Jozefa Paštéku. Dialógovo mu jeho nápady pomáhali oživiť dramaturgovia Svetozár Sprušanský a Jana Liptáková. A nielen to! Akú pôsobivú, efektnú a premenlivú scénu som videl. Vznikla podľa návrhov Vladimíra Čápa. Oči sa mi priam kochali na výpravných kostýmoch Alexandry Gruskovej. Na krásnych mladých herečkách a ich slávičích hrdlách. Nielen tie rozozvučal dirigent Július Selčan. A ako som len závidel mrštnosť hercom! Ich strhujúce výkony v tancoch. Tie bravúrne zocvičil choreograf Jaroslav Moravčík. Dodnes si pamätám množstvo prekrásnych melódií, ktoré sa už teraz stali hitmi. Od koho iného by mohli byť, ak nie od toho najpovolanejšieho - Vaša Patejdla. Piesne o láske, o zrade, z Biblie, aj o múdrosti a o živote. Z pera barda slovenskej populárnej piesne - Kamila Peteraja.

Ja tak súdim! Adam Šangala je divadelnou metaforou o Slovensku a o Slovákoch. O našich snoch, snaženiach, túžbach vyletieť k oblakom a slobodne dýchať. Letieť a dotknúť sa niečoho vyššieho, vznešenejšieho. Prekročiť tieň vlastnej malosti a obmedzenosti. Divadelný obraz nielen o mne, ale aj o Vás, o našich z dediny, o krstnej z mesta - o našom národe. Ako sa nám darí - väčšinou však nedarí - naplniť tieto predstavy a túžby. Muzikálovo nadľahčeným,
múdrym aj ironickým, vtipným či dojímavým, scénicky efektným až veľkolepým spôsobom o tom nitriansky divadelníci hrajú svoj príbeh o Adamovi. Pod generálskou taktovkou režiséra Jozefa Bednárika.

Takže: Ak budete hovoriť s mojimi krstnými rodičmi, so všetkými kamarátmi aj susedmi, spolužiakmi - všetkým rozpovedzte o mojom zážitku v Divadle Andreja Bagara v Nitre. A určite sa vyberte do tohto divadla za muzikálovým zážitkom, ktorý sa volá: Adam Šangala. Uvidíte, neoľutujete!

A ty, milý Adam!
Nech sa ti na doskách divadla dobre vodí. Nech si nájdeš množstvo svojich obdivovateľov, kamarátov a priaznivcov. Aspoň takých, akých som dnes ja!
A Vy, milí moji, noví diváci! Želám Vám, aby ste sa v spoločnosti "šangalovcov z Nitry" cítili čo najpríjemnejšie! Aby sa Vám tento výlet Slovenskom čo najviac zapáčil! Aby ste na neho nikdy nezabudli! Aby ste o ňom ešte svojim vnúčatám mohli po večeroch dlhé roky rozprávať!

Zdraví Vás Váš syn Adamka.

P.s.
Tú slivovicu, čo ste mi pribalili na cestu som musel predať. Za utŕžené peniaze som si kúpil lístok na Šangalu. Musel som ho totiž vidieť ešte druhý krát!

Autor

  • Jozef Paštéka
  • Vašo Patejdl
  • Kamil Peteraj

Réžia

Kostýmy

  • Alexandra Grusková

Dramaturgia

  • Svetozár Sprušanský

Scéna

  • Vladimír Čáp

Hudobné naštudovanie

  • Július Selčan

Dirigent

  • Július Selčan

Korepetice

  • Július Selčan
  • Ľubomír Dolný

Choreografia

  • Jaroslav Moravčík

Spolupráca na scenári

Hlasová príprava

  • Lenka Paulíková

Dramaturgická spolupráca

  • Jana Liptáková

Bábkar

Adam Šangala

Betka Pohánková

Grófka Praskovská

Brigita Praskovská

Ondrej Praskovský

Gróf Praskovský

Krčmárka Judita

Pastor Konôpka

Gróf Markoč

Vendelín Pohánka, otec Betky

Štefánia Pohánková, matka Betky

Kohút

Hajtman Sekera, Michal, majster Dudáš, pekár

Šangalov otec

Šangalova matka, Frau Elsa, medovnikárka

Richtár

Zuzka Sťahuliaková, mliekarka

Anča

Kmotra, stužkárka

Kaplán, Majster Čimbora, vinár

Biskup, kmotor

Hrnčiarka

Majster Greguš, kováč, sused

Mihvok

Biela laň

Slovenským kultovním muzikálem je Adam Šangala

Vítězslav Sladký 20. apríl 2009

Pokud považujeme hip hopový Pribeh ulice, který zanedlouho uvidí i diváci v Praze, komerčně za nejúspěšnější slovenský „muzikál“, nemůžeme se nezmínit o díle již téměř kultovním – muzikálu Adam Šangala. Ten se hraje v Divadle Andreja Bagara v Nitře už šestým rokem a zaznamenal více než stovku repríz. U původní autorské tvorby v oblastním divadle a ve městě této velikosti téměř zázrak…! Nitranští s ním procestovali řadu dalších měst a navštívili také několik festivalů. Vyšla i kompletní nahrávka písní na dvou CD a muzikál natočila a odvysílala Česká televize. Jeho tvůrci se kdysi stali i aktéry populární Noci s Andělem. Věru nevídaný úspěch…

Podle slavné literární předlohy Ladislava Nádašiho Jégého muzikál napsal hudební skladatel Vašo Patejdl a Jozef Paštéka /libreto/ s Kamilem Peterajem /texty písní/. Na scénáři se podílel i v Čechách velmi populární režisér Jozef Bednárik. Premiéra se uskutečnila v Nitře 28.listopadu 2003 a od toho dne se Adam Šangala drží na repertoáru dodnes.

Děj nás zavádí do oravské dědiny Koziná v první polovině 17.století. Je to doba krutého pronásledování, útlaku, morálního úpadku a kupčení s vírou. Ale ani tehdy se Slováci nezapomněli radovat, milovat, zpívat a tančit. 
Bábkar – vypravěč hned v úvodu představení zpívá:

Dívám sa zhora tam dolu na zem,
na l’udske figúrky, zakliate v čase.
Dal som im osudy, len ja ich poznám,
mám l’udí všetkých rás kompetný zoznam.
Všetci sú bábkami na šírej zemi,
ja sa tu vo výške zabávam na tom,
že všetko posúvam, šachujem, mením,
že som im bohom, vodcom i katom.

Ano, právě zde začíná příběh Šangaly, který je považován tak trochu za zbojníka proti své vůli – nesnáší totiž krev, ani laň nedokáže ulovit… Chce utéct před přízemností a realitou své vesničky i své doby. Chce poznat lepší a krásnější svět. Ale před vlastním osudem není úniku. Střetává se s krásnou krčmářkou Juditou, která ho zasvětí do tajů lásky, ale i zradí, prchá před pomstychtivým grófem Markočem a zamiluje se do prosté dívky Betky. Pronásledován obrazem krve a smrti nachází útočiště v bizardní šlechtické rodině Praskovských, která trpí podivnou citovou prázdnotou i impotencí mladého zástupce rodu. Šangala se stává utěšitelem jeho manželky Brigity Praskovské, která ve svém životě nenachází lásku. Blíží se tragické finále – Adamovo dítě čeká jak Brigita, tak Betka. To Brigitino se narodí mrtvé. Adam stále prchá, ale smrt v podobě bílé laně jej nachází. Je souzen za údajné „zločiny“ a nakonec oběšen. Okamžik konce je zároveň okamžikem zrození – Betce se právě narodil malý Adamko. A Šangala se cestou na obláček loučí se životem poselstvím svobodného člověka:

Slobodně dýchal som
nádherný majestát.
Len vzduch si ukradnúť,
veď to sa netrestá.
Volnosť mi nevezmú, je to len vzduch,
aj keď ma zabijú, nedám ju z rúk.
Aj keď tu nebudem, nedám ju z rúk…

Muzikál Adam Šangala je znamenitou, širokospektakulární show, plnou ohnivé lásky a emocí. V hudbě Vašo Patejdla vystopujeme prvky slovenského i maďarského folklóru a efektním zpracováním motivů vzniklo skutečně množství chytlavých hitů, které bohužel český divák příliš nezná. Po zhlédnutí představení a poslechu nahrávky jsem s velkým zaujetím očekával Patejdlův český muzikál Jack Rozparovač, jenž byl pro mě následně po hudební stránce určitým zklamáním. Adam Šangala je rozhodně lepším muzikálem, byť bohužel zřejmě nepřekročí slovenské hranice. A to je škoda… Krom výborných písniček totiž nabízí, alespoň ve slovenské verzi, strhující herecké a taneční výkony. Ono vůbec herectví našich nejbližších sousedů je jaksi zemitější, někdy i snad opravdovější. Chlapi jsou opravdu muži a „baby“ opravdovými babami. V představení excelují nejen oba představitelé titulní role Ivan Martinka a Milan Ondrík, ale také Leopold Haverl jako Bábkar, skvělá Daniela Kuffelová /Judita/, něžná Kristína Turjanová /Betka/ i chladná Němka Brigita v podání Evy Pavlíkové. Doslova úchvatný byl výkon dobře zpívající a herecky famózní Božidary Turzonovové v úloze zprvu kruté, v závěru zlomené manipulátorky grófky Praskovské. Její píseň z druhého jednání „Sfúkni mi už dych“ dech opravdu brala…

Muzikálový export zatím bohužel fungoval spíše z Čech směrem na Slovensko. Byť Adam Šangala má nevýhodu zdánlivé folklórní a regionální nepřenosnosti, jsem přesvědčen, že by měl úspěch i u nás. Tak plnokrevné divadlo a výborná hudba totiž u diváků nemůže nezabrat.

Adam Šangala

Kathrin Boboničová 22. október 2006

„Môj život musí byť ako ten vtáčí let. Zo žabích perspektív k vtáčím chcem vyletieť. Voľnosť mi nevezmú, je to len vzduch.  Aj keď ma zabijú, nedám ju z rúk.“                                      (Adam z pera K. Peteraja)

Dramatické spracovanie neobišlo ani známe dielo Ladislava Nádaši- Jégého. Muzikál Adam Šangala mal v nitrianskom Divadle Andreja Bagara premiéru v novembri 2003. Je to pôvodný slovenský muzikál, ktorý má pod svojou režisérskou taktovkou Jozef Bednárik. Toto meno samo o sebe zaručuje divácky úspech. Samozrejme nemalý podiel, na takmer neustálej vypredanosti predstavenia, má aj hudba od Vaša Patejdla či texty Kamila Peteraja.

My sme mali možnoť zhliadnuť tento muzikál 4. októbra, na doobedňajšom predstavení. V hlavnej úlohe sa predstavil Michal Ondrík, ktorý predviedol skutočne úchvatný výkon.

O čom vlastne je tento príbeh? O chudobnom, jednoduchom mladíkovi Adamovi, ktorý je zároveň symbolom prvého stvoreného človeka, ničím sa neodlišujúceho od nás.

Dej nás zaviedol do 17. storočia na Oravu, do malej dedinky Koziná, kde Adam ukazuje, ako sa naučil písať svoje meno. Mladý chlapec je znechutený tým, že jeho otca obvinia z pytliactva, keď zabije krásnu bielu jelenicu, ktorú neuveriteľne stvárnila balerína.

Páni Adamovho otca popravia, a tak Adam odchádza zo svojej dediny, zanecháva svoju matku, svoju milú a sľubuje, že sa vráti bohatý. Prejavila sa jeho mladá naivita, bez ktorej by to však nebolo ono.

V predstavení sa rýchlo strieda dedinský život a život zámožných ľudí. Naivná dobrosrdečnosť, čestnosť, pravdovravnosť, jednoduchá viera v dobro a lásku tu kontrastujú s mamonárstvom, plytkosťou, sypaním náboženských fráz a chlípnosťou.

Príbeh ďalej pokračoval stretnutím Adama s krásnou necudnicou Juditou (Daniela Kufelová).

Rozprávajú sa slovami piesne, ktoré boli vytrhnuté z kontextu z Biblie, čo sa do tejto situácie vôbec nehodilo. Scéna nakoniec vyústila tak, aby každý pochopil, že sa spolu vyspali, čo bolo dosť nevhodné, keďže sa toto predstavenie hráva aj počas dňa a majú naň prístup aj 10-ročné deti. Piesne však boli veľmi chytľavé a nejeden divák si pohmkával a poklopkával nohou do taktu.

Adam sa časom stal veľkým záletníkom, dal sa naverbovať do vojska, ktoré bolo dosť popletené a smiešne. Takto sa dostáva do domu pánov, ktorými sú bezdetní manželia a ich svokrovci. Svokru pôsobivo stvárnila Gabriela Dolná, z ktorej sa vykľula pekná beštia.

Keďže jej rodina potrebovala dediča a jej syn toho nebol schopný, povolala k tejto „službe“ Adama. Nič netušiaci sa dal zlákať, že bude jej neveste Brigide (Eva Pavlíková) čítať z Písma. V chvíli, keď bol Adam bezradný, pretože čítať nevedel, k nemu prehovoril Boh, aby ho zachránil a vlastne doviedol k tomu, aby sa vyspal s Brigidou, čo je v ostrom rozpore so samotným Bohom.

Brigida nakoniec otehotnela, avšak Adama sa vzdať nechcela. Z toho vznikli obrovské rozpory v rodine, z čoho najlepší bol svokor, ktorý hral pomätenca a všetko hovoril v rýmoch.

Adam však následne stretol dievčinu Betku, do ktorej sa kedysi zaľúbil. Ako inak, strávi s ňou noc a ona otehotnie. Adam uteká, pretože páni ho chcú zabiť. Znova a znova sa mu vybavuje biela jelenica a diváci sú z toho nadšení, keďže baleríne neustále tlieskajú.

Všetko končí šťastným happy-endom, kedy sa Adam vrátil k tehotnej Betke, jej rodičia im vystroja svadbu.

Šťastie sa však veľmi rýchlo obracia, Adama chytia. Odvedú ho na popravu. Betka zostáva s dieťaťom- malým Adamom, úplne sama- jej manžel na ňu pozerá z neba.

Celým predstavením divákov sprevádza zábavný a tak trochu ironický kohút, ktorý je zároveň spoločníkom Boha. Muzikál je aj o Božom pohľade na svet. Boh je však vykreslený trochu inak- ako ten istý Boh vo všetkých náboženstvách a ako bábkoherec, ktorého bábkami sú samotní ľudia. V jednej piesni si dokonca, jeho predstaviteľ Ivo Heller, aj zarapoval.

Ako diváčke sa mi toto neobyčajné dielo veľmi páčilo, ako uvedomelý veriaci mám k nemu výhrady. Je to dobré dielo o nedobrých veciach. Herci sa krásne obracajú na obecenstvo s výzvou: „a čo vy?“ Pýtam sa sama seba, koľko divákov si vezme čosi k srdcu a aspoň sa nad tým zamyslí. Hádam, že aspoň niekoľko, keďže v sále na niekoľko minút zavládne „standing ovations“.

„Šťastie, šťastie, čo je vlastne šťastie? Keď sa spojí láska s rozkošou. Keď pod srdcom žene dieťa rastie, keď má žena muža svojich snov. Šťastie, šťastie to je niečo strašné, keď sa láska s peklom zahráva. Šťastie zomrie  tam, kde zúria vášne a začína dráma krvavá. Šťastie, šťastie, zvláštna radosť bytia. Nadýchni sa, keď ho zrazu máš.  Múdri sa ho v správnej chvíli chytia. Šťastie je, ak šťastie rozoznáš.“ (K. Peteraj)

Zriaďovateľ

Hlavní partneri

Rýchly kontakt

+421 37 772 15 77-9

Divadlo Andreja Bagara v Nitre
Svätoplukovo námestie 4
950 53 Nitra

Spojte sa s nami