„...je spektakulárny, roztancovaný, rozospievaný, výtvarne nasýtený, a to v duchu už dobre známeho a na rozmanitý spôsob vavrínovaného režijného muzikálového štýlu Bednárika..."
Drahá mama, veľavážený apko!
Milí moji najdrahší!
Píšem Vám list z mojich potuliek svetom a Slovenskom. Musím sa Vám zdôveriť so zážitkom vskutku neobyčajným a na mojich cestách aj neopakovateľným. Zázrak to bol preveliký! Predstavte si: zavítal som do Nitry a tam - čuduj sa svete - sa hrá slovenský muzikál, ktorý ma tak chytil za srdce, že sa dodnes z toho neviem spamätať. Keč som ho sledoval, smial som sa aj plakal. Nenechal som si v ňom čo i len najmenšiu chvíľku utiecť. Sníval som pri ňom s otvorenými očami. Pospevoval si chytľavé melódie, dupkal som si nohou v rytme tancov nášho kraja. V mnohých hrdinoch som videl Vás, mojich rodičov i susedov. dokonca aj seba samého som tam zazrel. Veru: krásny je to tam v Nitre divadelný obraz o Slovensku. Muzikál o mojom menovcovi - Adam Šangala.
Taký som bol šťastný a dojatý! Na javisko Divadla Andreja Bagara v Nitre vstúpil čalší slovenský muzikálový hrdina, ktorý sa za pasy môže pochytiť aj so svojimi svetovými kolegami. Po rozvernom Pachovi, žensky nezlomnej Báthoryčke je to - dnes už aj môj - Adam Šangala. Hrdina, ktorý zrkadlí našu slovenskú dušu, povahu aj správanie. So všetkými jeho pozitívnymi aj negatívnymi črtami.
A čo takého nám tvorcovia inscenácie ponúkli? Priam širokospektrálnu javiskovú fresku slovenského prostredia prvej štvrtiny 17. storočia. Obdobia plného krutých prenasledovaní, útlaku poddaných, kupčenia s presvedčením a vierou. Ale aj doby, v ktorej sa Slováci nezabudli radovať, spievať, ľúbiť, tešiť sa z obyčajných chvíľ svojho života. Ale aj nenávidieť, udávať, či vraždiť. A to všetko inscenátori zobrazujú bez nánosov pátosu, poučovania či nudných dejepisných exkurzov. S ľahkosťou muzikálovej múzy a vehemenciou zrnka životnej múdrosti. Divákov zavedú do doby kozervatívnej obmedzenosti. Či to všetko zlé a negatívne sa stalo pre našu dnešnú prítomnosť už minulosťou - aj o tom som počas predstavenia dlho premýšľal.
Dej príbehu nás zavedie na Oravu - do malej dedinky Koziná, z ktorej Adam Šangala uteká. Chce utiecť pred prízemnosťou a tuposťou každodennej reality. Chce spoznať lepší a krajší svet. Chce nájsť zmysluplnejšie naplnenie vlastného života. Stretáva sa s krásnou krčmárkou Juditou, ktorá ho zasvätí do tajov lásky. Uniká pred zlovestným Markočom a jeho pomocníkom - čiernym Mihvokom. Je prenasledovaný obrazom krvi, smrti - Bielej lane. V inej chvíli sa zabáva medzi regrútmi, krásnymi slúžkami s ľahkými sukňami, či bohatými mešťanmi. Potom z neho urobia sekretára na slávnom hrade Beckov. Ním vládne bizarná rodina Praskovských. Ich krutosť, tyrania, ale aj samota a citová prázdnota. Zavítame aj do Trnavy. V nej kupčia s kožušinami, ale aj s dcérou Betkou, jej podarení a rozkošní rodičia Pohánkovci. Betka sa nakoniec stane osudovou láskou na ceste Adamovho putovania Slovenskom.
Muzikálové spracovanie slávneho literárneho diela Ladislava Nádašiho Jégého sa svojím predobrazom skôr inšpiruje, než necháva lineárne viesť. Preto sa jednotlivé scény striedajú v prudkej dynamike javiskovej mozaiky, s niektorými postavami sa len pozdravíme, iné dôkladne spoznávame. Nechýba napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie... Láska, vášeň, zrada. Dobrodružstvo aj vtip. Myšlienka túžby človeka po slobode. Bábkar - hlavný sprievodca dejom hry, nás vyzýva k myšlienkam ľudského porozumenia, tolerancie, priateľstva a lásky.
MILÍ MOJI! Keby ste len vedeli, koľkého krásneho a múdreho, vtipného aj dojímavého som pri sledovaní tohto predstavenia zažil. Vraj to všetko pochádza z pera známeho slovenského filmového a televízneho scenáristu Jozefa Paštéku. Dialógovo mu jeho nápady pomáhali oživiť dramaturgovia Svetozár Sprušanský a Jana Liptáková. A nielen to! Akú pôsobivú, efektnú a premenlivú scénu som videl. Vznikla podľa návrhov Vladimíra Čápa. Oči sa mi priam kochali na výpravných kostýmoch Alexandry Gruskovej. Na krásnych mladých herečkách a ich slávičích hrdlách. Nielen tie rozozvučal dirigent Július Selčan. A ako som len závidel mrštnosť hercom! Ich strhujúce výkony v tancoch. Tie bravúrne zocvičil choreograf Jaroslav Moravčík. Dodnes si pamätám množstvo prekrásnych melódií, ktoré sa už teraz stali hitmi. Od koho iného by mohli byť, ak nie od toho najpovolanejšieho - Vaša Patejdla. Piesne o láske, o zrade, z Biblie, aj o múdrosti a o živote. Z pera barda slovenskej populárnej piesne - Kamila Peteraja.
Ja tak súdim! Adam Šangala je divadelnou metaforou o Slovensku a o Slovákoch. O našich snoch, snaženiach, túžbach vyletieť k oblakom a slobodne dýchať. Letieť a dotknúť sa niečoho vyššieho, vznešenejšieho. Prekročiť tieň vlastnej malosti a obmedzenosti. Divadelný obraz nielen o mne, ale aj o Vás, o našich z dediny, o krstnej z mesta - o našom národe. Ako sa nám darí - väčšinou však nedarí - naplniť tieto predstavy a túžby. Muzikálovo nadľahčeným,
múdrym aj ironickým, vtipným či dojímavým, scénicky efektným až veľkolepým spôsobom o tom nitriansky divadelníci hrajú svoj príbeh o Adamovi. Pod generálskou taktovkou režiséra Jozefa Bednárika.
Takže: Ak budete hovoriť s mojimi krstnými rodičmi, so všetkými kamarátmi aj susedmi, spolužiakmi - všetkým rozpovedzte o mojom zážitku v Divadle Andreja Bagara v Nitre. A určite sa vyberte do tohto divadla za muzikálovým zážitkom, ktorý sa volá: Adam Šangala. Uvidíte, neoľutujete!
A ty, milý Adam!
Nech sa ti na doskách divadla dobre vodí. Nech si nájdeš množstvo svojich obdivovateľov, kamarátov a priaznivcov. Aspoň takých, akých som dnes ja!
A Vy, milí moji, noví diváci! Želám Vám, aby ste sa v spoločnosti "šangalovcov z Nitry" cítili čo najpríjemnejšie! Aby sa Vám tento výlet Slovenskom čo najviac zapáčil! Aby ste na neho nikdy nezabudli! Aby ste o ňom ešte svojim vnúčatám mohli po večeroch dlhé roky rozprávať!
Zdraví Vás Váš syn Adamka.
P.s.
Tú slivovicu, čo ste mi pribalili na cestu som musel predať. Za utŕžené peniaze som si kúpil lístok na Šangalu. Musel som ho totiž vidieť ešte druhý krát!